Pomiń zawartość →

Luther

W pierwszej chwili, jak tylko zobaczyłam, że BBC wyprodukowało serial pod tytułem Luther, pomyślałam, że wreszcie obejrzę dobrze nakręconą historyczną produkcję o początkach Reformacji. Okazało się jednak, że moje niemądre przypuszczenia były zupełnie nietrafione, ponieważ wspomniany serial to współczesna opowieść o londyńskim czarnoskórym policjancie, tropiącym najbardziej zakręconych złoczyńców jakich ziemia nosiła do tej pory. Szybko okazało się, że to pozytywne zaskoczenie, ponieważ serial jest absolutnie znakomity, a odtwórcy głównej roli, Idrisowi Elbie udało się wykreować wspaniałe wcielenie współczesnego Sherlocka Holmesa o analitycznym umyśle ostrym jak brzytwa, którym jednak miotają silne emocje (głównie gniew) i prawdziwe moralne dylematy (zabić łotra, czy nie zabić?). A oto kilka pożytecznych faktów, jakie możemy wysnuć podczas oglądania serialu Luther. Jestem przekonana, że dla każdego serialomaniaka, wiedza ta okaże się bezcenne.

Otóż kolejny raz okazuje się…

…że ulice Londynu są zawsze opustoszałe; zazwyczaj brakuje na nich policji, szczególnie w momentach, gdy kogoś mordują, gwałcą lub okradają. Na gliniarzy nie można liczyć, bo nigdy nie przyjeżdżają na czas.

…że absolutny brak kontroli nad emocjami, skutkujący zazwyczaj zniszczonymi telefonami i potrzaskanymi drzwiami, może być bardzo atrakcyjny jeżeli wygląda się tak, jak odtwórca głównej roli w Lutrze.

…że nawet niezbyt ładna kobieta, taka jak zabójczyni rodziców Alice, może być niesamowicie seksowna, jeśli jest diabelnie inteligentnym geniuszem zła. Nic nie stoi także na przeszkodzie by policjant zaprzyjaźnił się z taką popapraną delikwentką (a kto mu zabroni?).

…że Brytyjczycy nigdy nie jedzą, za to ciągle proszą o herbatę, której i tak nie wypijają, co jest wyjątkowo irytujące dla widza.

…że jeśli jest się wyposażonym w duży urok osobisty policjantem, to każde, nawet największe przewinienie, zostanie nam przez szefów darowane. A ludzie niech sobie dalej giną.

…że po Londynie biegają niezliczeni psychopatyczni mordercy, którym tylko czarny rycerz w wełnianej marynarce może stawić czoła. Zwykłe morderstwa czy kradzieże albo go po prostu , albo nie mają miejsca w tej metropolii.

…i wreszcie, że w Londynie cały czas jest zimno i pada, a jego mieszkańcy mogą się ubierać tylko na szaro, czyli wszystko po staremu.

Opublikowano w Seriale

4 komentarze

  1. […] żona Locke’a. Ruth Wilson, którą na pewno wszyscy pamiętają z roli czarnego charakteru w Lutherze oraz z tego, że była świetną (jak dla mnie najlepszą do tej pory) Jane Eyre, jest wspaniała […]

  2. […] są tak duże, że we wszystkim w czym gra jest dobra. Widzieliście ją może z serialu Luther albo Jane Eyre (najlepsza Jane moim zdaniem)? Rzadko można oglądać taką klasę i talent w tak […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *